Tıpta cinsel sorunlarla uzun yıllar  ilgilenilmemiştir. Toplumsal değişimle beraber 1970 li yıllardan itibaren yapılan araştırmalar cinsel problemlerin düşünülenden çok daha yaygın olduğunu göstermiştir. Birçok insan  genital bölgenin anatomisini ve cinsellik eyleminin kadın ve erkekte nasıl geliştiğini bilmediğinden normalin ne olduğu hakkında pek fikre sahip değildir.

Master ve Johnson isimli iki araştırmacı insan cinselliğini detaylı araştırmalarla incelemiştir. Sonunda insanların sevişirken hangi yanıtların normal olduğuna dair bilgiler edinilmiştir.

Bu araştırmacılar cinsellik yanıtının 4 bölümü (fazı) olduğunu gösterdiler.

Cinsel yönden uyarıcı bir şeyin başlattığı heyecanlanma fazı, orgazm olabilmek için gereken plato fazı, orgazm fazı, çiftin gevşemiş ve sevgi dolu hissettiği gevşeme dönemi.

Kadınların cinsellikle ilgili yani seksüel problemleri 3 grupta incelenmektedir.

  1. İlişkide ağrı ve vajinaya girişin olamaması (vajinismus) durumu

           Vajinismus %15, ciddi ağrı problemleri de %10 civarında görülmektedir.

           Çiftlerin seksüel nedenle doktora en sık başvuru sebebi vajinismustur.

        2.Cinsel istek ve uyarılma bozuklukları 

           En yaygın görülen kadın seksüel bozukluğudur.

         3. Kadında orgazm bozuklukları

             %5 sıklıktadır. Orgazm olamama hali  6 ay veya daha uzun sürmüşse bozukluk olarak düşünülür. İlişkilerin çok büyük bir kısmında görülmektedir.

VAJİNİSMUS

Kadın istediği halde vajina içine fitil, tampon, parmak veya eşinin penisi gibi herhangi bir cisimi alamaz.

İlişki sırasında vajinanın alt kısmını saran halkasal  kasları istemsiz olarak kasılır , cinsel ilişkiye girmeyi engelleyen şiddetli ve kontrolsüz bir kasılma olur ya da giriş çok ağrılı olur.

Bazı çiftleruzun yıllar ilişkiye giremez, sonunda  umudunu yitirip cinsellikten vazgeçmiş halde çocuk arzusu ile infertilite tedavisine gelirler.

Hastalar hiç ilişkiye girememiş olabilir(primer) veya önceden vajene girişe izin veren kadında sonradan (sekonder) gelişebilir. Vajinal enfeksiyonlar, zor doğum ve müdahaleler, tecavüze uğramak veya ağrılı deneyimler, psikosomatik nedenler sonradan gelişmesine yol açabilir. Hastaların çoğu primerdir sıklıkla baskılayıcı cinsel yetiştirilme sonucu ortaya çıkar. Mükemmelliyetçi, kaygı düzeyi yüksek, başkalarına güven eksikliği  olan hanımlarda daha sıktır.

Vajinismuslu kadınlar cinsellikle ilgilidirler, okşanmaktan hoşlanırlar, klitoris uyarısı ile orgazm olurlar, penetrasyon (penisin vajene girmesi) olasılığı söz konusu olunca fobik hale gelirler ve cinsel isteklerini yitirirler.

Bu hanımlar fazla girişimci olmayan partner seçme eğilimindedir, partner erken boşalabilir veya o da bir takım cinsel güçlükler yaşayabilir. Erkeğin de değerlendirilmesi önemlidir.

TEDAVİ

Vajinismusun tipi, kadının bu soruna zemin hazırlayabilecek geçmiş yaşamı,  kişilik özellikleri detaylı incelenir.

Başta çifte eğitim materyalleri ile detaylı anatomi bilgisi, seksin evreleri ve genital organların  çalışma şekli ( fizyolojisi) anlatılır.

Öncelikle iyi bir jinekolojik muayene yapılarak genital bölgede anatomik bozukluk varsa saptanıp düzeltilmesi gerekir.

Daha sonra destekleyici yöntemlerle  kişiye-çifte  özel tedaviler uygulanır.