İDRAR KAÇIRMA

Kişinin kendi isteği ve iradesi dışında idrar gelmesi durumudur. Yaşam kalitesini ciddi olarak azaltan bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma geçici veya kalıcı olabilir; birçok hastalık, kullanılan ilaçlar, kişinin beslenmesi ve sıvı alımındaki bazı yanlışlar yol açabilir. Bu nedenle ciddi bir değerlendirme gerekir.

İdrar kaçırma tipleri nelerdir:

  1. Stres inkontinansı, öksürük, gülme, ıkınma ve spor gibi karın içi basıncın artmasıyla olan kaçırma tipidir.
  2. Sıkışma inkontinansı, sık idrara gitme, gece iki kereden fazla idrara gitme, acil sıkışma hissi gelmesiyle beraber tuvalete yetişememe olması durumudur.
  3. Bu iki idrar kaçırma tipinin beraber olduğu duruma da miks yani karışık idrar kaçırma diyoruz.

Rahimin idrar torbası ile beraber sarktığı  hastaların da yarıya yakınında idrar kaçırma problemi bulunur.

Hastanın genel değerlendirilmesine ek olarak pelvik taban dediğimiz rahim- idrar torbası ve rektumu karın içinde tutan sarkmasını engelleyen dokuların durumu da muayenede dikkatlice  incelenir. Bu hastaların cerrahi ve ilaç tedavilerinin ürojinekoloji konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından yapılması oldukça önemlidir. Çünkü:

  1. İdrar kaçırmanın nedeni hastada belirlenen sarkma olabilir ameliyat gerekebilir
  2. İdrar kaçırma aslında o hastadaki sarkmadan kaynaklanmayabilir, ikisinin farklı tedavileri olabilir, idrar problemi ilaçla düzeltilip hafif sarkmalar ameliyatsız izlenebilir.
  3. Bazı aşırı rahim sarkması hastalarında ise eskiden olan idrar kaçırma şikayeti düzelmiştir düzelmiştir ancak ameliyatla sarkma düzelince yeniden başlayabilir. Hasta ile tüm olasılıklar konuşulmalıdır.

Ameliyat gerektiğinde idrar kaçırma ve rahim sarkması için ayrı ayrı ameliyatlar gerekebilir veya ameliyat sonrası düzelmeyecek bazı idrar kaçırma tipleri ilaçla tedavi edilebilir.

İdrar kaçırma ve rahim sarkması  pelvik taban dokularının yaşlanması, doku kalitesinin bozulmasıyla ilgili olduğundan ameliyat sonrası tekrarlamalar olabilir. Bu nedenle ilk ameliyatın iyi planlanıp, modern teknolojik yöntemler ve malzemelerle en itinalı şekilde yapılması oldukça önemlidir.